Хлорактивний дезінфекційний засіб / Оновлений «Соліклор»
Незважаючи на широкий вибір дезінфекційних засобів з активнодіючими речовинами різноманітних хімічних груп, хлор-активні засоби залишаються одними з найбільш затребуваних завдяки комплексу своїх позитивних властивостей. Причому це стосується не тільки країн з низьким рівнем фінансування сфери охорони здоров’я, а й благополучних у цьому питанні країн.
Хлор-активні дезінфекційні засоби приваблюють широким спектром антимікробної дії (бактерицидна, туберкулоцидна, віруліцидна, фунгіцидна, спороцидна), швидкістю антимікробної дії (у більшості режимів при експозиції 30-60 хвилин), низькою вартістю робочих розчинів, відносно невисокими показниками токсичності (не більше, ніж у альдегідвмісних і фенолвмісних засобів), доступністю методик для контролю вмісту активнодіючих речовин в засобах та їх робочих розчинах тощо. Для потреб дезінфекції такі засоби активно використовуються у закладах охорони здоров’я, на об’єктах комунально-побутового призначення, на транспорті, в дитячих дошкільних і навчальних закладах, на підприємствах харчопереробної промисловості й в інших сферах господарської діяльності.
ТОВ «Інтердез» постачає на ринок України дезінфекційний засіб Соліклор виробництва компанії «Baltiachemi OU» (Естонія). У жовтні 2013 року була завершена процедура державної перереєстрації, і засіб «Соліклор» вже втретє отримав Свідоцтво про державну реєстрацію. Цей засіб, який вперше був упроваджений у практику медичних закладів України у 2007 році, з кожним роком використовується дедалі активніше, завдяки комплексу позитивних функціональних властивостей.
У нових «Методичних вказівках щодо застосування дезінфекційного засобу «Соліклор» (Solikloor) з метою дезінфекції та достерилізаційного очищення» (№ 228-2013 від 22.10.2013 р.) враховано побажання і пропозиції користувачів засобу, розроблено нові положення, які дають можливість розширити і полегшити використання засобу.
Дезінфекційний засіб «Соліклор» на основі натрієвої солі дихлорізоцианурової кислоти зареєстровано у двох препаративних формах: у вигляді швидкорозчинних таблеток з різним вмістом активного хлору (на даний час постачаються таблетки з вмістом активного хлору не менше 1,5 г) та дрібних гранул з вмістом активного хлору не менш як 30,0 %. Слід відзначити, що гранули містять допоміжний мийний функціональний компонент, завдяки якому робочі розчини мають здатність до піноутворення, високі змочувальні, мийні, емульгуючи, гомогенізуючі та диспергірую- чі властивості, видаляють білкові, жирові, механічні забруднення, залишки крові та лікарських засобів. За цими показниками гранули засобу «Соліклор» не мають аналогів на ринку України.
У спектрі антимікробної активності дезінфекційниого засобу «Соліклор» зазначено ефективність проти збудників паразитарних хвороб (цисти і ооцисти найпростіших, яйця й личинки гельмінтів). Це розширює сферу використання засобу для проведення дезінвазії об’єктів, зокрема, в паразитологічних лабораторіях, а також для дезінвазії медичних відходів.
Методичні вказівки містять більш детальне викладення методик приготування робочих розчинів засобу. Це стосується передусім приготування робочих розчинів із засобу у формі гранул, у тому числі з використанням мірних (дозуючих) ложок та сошеток (їх також називають стіками або дозованими пакетами) по 20 г засобу.
Розширено сферу використання засобу і перелік можливих об’єктів дезінфекції (розділ 1.5 Методичних вказівок).
У методичних вказівках викладено також нові більш економічні режими дезінфекції, зокрема, при інфекціях бактеріальної і вірусної етіології — концентрація робочого розчину 0,01 % (за активним хлором) при експозиції 90 хвилин. Крім того, для харчопереробних підприємств передбачено можливість використання теплих розчинів у концентрації 0,0075 % (за активним хлором) і можливість підвищення активності розчинів при зниженні концентрації активного хлору нижче нормативної.
Удосконалені режими знезараження медичних відходів (серветки, тампони, маски, перев’язувальний матеріал, одноразова білизна тощо), і, зокрема, біологічних рідин (кров, сироватка, ліквор, виділення хворого (фекалії, сеча, блювотні маси, мокротиння тощо), залишків їжі тощо.
Визначено методики і режими застосування засобу для облаштування санітарних бар’єрів, знезараження та прання білизни, знезараження шкаралупи харчових яєць, дезінфекції водопровідних споруд, знезараження стічних вод тощо.
Методичні вказівки доповнені також:
- таблицею режимів дезінфекції об’єктів розчинами засобу «Соліклор» у разі особливо небезпечних інфекцій (у тому числі холери, чуми, туляремії);
- таблицею режимів генеральних прибирань у закладах охорони здоров’я та дитячих закладах;
- таблицею режимів обробки проти пліснявих грибів (у тому числі Aspergilus niger у споровій формі).
До Методичних вказівок додано методику визначення вмісту активного хлору в робочих розчинах засобу.
Засіб виробляється на підприємстві фірми «Baltiachemi OU» (Естонія), на якому діє сертифікована за стандартом ISO 9001:2008 система менеджменту якості продукції в галузі сертифікації «Розробка і виробництво дезінфекційних і мийних засобів».
ТОВ «Інтердез» також пропонує користувачам засоби для експрес-контролю вмісту активного хлору у засобі «Соліклор» і його робочих розчинах тест-смужки виробництва компанії LaMotte (США). Тест-смужки дають можливість:
- проводити вхідний контроль дезінфекційних засобів для виявлення нестандартної або фальсифікованої продукції;
- перевіряти можливість використання дезінфекційних засобів після закінчення гарантійного терміну придатності;
- визначати неправильне приготування або зберігання робочих розчинів;
- визначати можливість повторного використання робочих розчинів.
Журнал головної медичної сестри № 1 / січень-лютий / 2014