Фан — універсальний багатофункціональний дезінфекційний засіб
Ряд чинних нормативно-методичних документів Міністерства охорони здоров’я України останнього часу містять положення щодо використання в закладах охорони здоров’я мийних засобів з метою ефективної профілактики внутрішньолікарняних інфекцій.
Згадаємо основні з них:
- наказ МОЗ України від 17 грудня 2009 р. № 971 «Про затвердження тимчасових методичних рекомендацій щодо запровадження інфекційного контролю у лікувально-профілактичних установах для запобігання ураження пандемічним вірусом грипу A (H1N1 2009)». Додаток 11 «Очистка і дезінфекція в ЛПУ» містить Основні положення щодо очистки і дезінфекції: «Очистка проводиться перед дезінфекцією. Предмети і поверхні не підлягають дезінфекції, доки вони не очищені від органічних забруднень (біологічні рідини, бруд тощо)»;
- наказ МОЗ України від 10 травня 2007 р. № 234 «Про організацію профілактики внутрішньолікарняних інфекцій в акушерських стаціонарах», п. 5.2.1: «Вологе прибирання приміщень акушерського стаціонару проводиться за необхідності, але не менше двох разів на добу, з них один раз із застосуванням миючих засобів»;
- Інструкція щодо організації контролю та профілактики післяопераційних гнійно-запальних інфекцій, спричинених мікроорганізмами, резистентними до дії антимікробних препаратів» (затверджена наказом МОЗ України від 4 квітня 2012 р. № 236), п.12.6: «При проведенні у приміщеннях ЗОЗ поточної дезінфекції поверхні об’єктів прилади, устаткування дезінфікують способом протирання. Для цього використовуються дезінфекційні засоби з мийними властивостями, що не мають подразнюючої дії та сенсибілізуючих властивостей»; п. 12.23: «Вологе прибирання (із застосуванням мийних засобів) палат відділень хірургічного профілю ЗОЗ проводиться не менше двох разів на добу, з них один раз із застосуванням дезінфекційних засобів».
На ринку України є дезінфікуючі засоби, що мають допоміжну, більш-менш виражену мийну дію. Але важко назвати дезінфектант у правовому аспекті (тобто засіб, який пройшов процедуру державної реєстрації), який мав би відмінні миючі та очисні властивості.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 3 липня 2006 р. № 908 «Про затвердження Порядку державної реєстрації (перереєстрації) дезінфекційних засобів» державній реєстрації підлягають не тільки власне дезінфекційні засоби, а й засоби для миття і очищення з дезінфікуючими властивостями.
Різними компаніями пропонується багато миючих засобів, для яких декларується дезінфікуюча дія. Однак для того щоб говорити про дезінфікуючу дію засобу з повною підставою, необхідно провести широкий спектр різних випробувань за офіційно встановленими протоколами, на підставі яких пройти процедуру державної реєстрації з отриманням Свідоцтва про державну реєстрацію дезінфекційного засобу. Проте частіше заявляється для дезінфекційних засобів мийна дія, наявність якої не підкріплюється на практиці.
ТОВ «Інтердез» пропонує засіб Фан — сучасний, універсальний за сферою застосування і багатофункціональний за властивостями, ефективний і економічний дезінфекційний засіб виробництва компанії «Baltiachemi OU» (Естонія).
Головними особливостями засобу «Фан» є:
- Відмінна миюча і очисна дія.
- Відмінна дезінфікуюча дія.
Таким чином, перший варіант позиціонування засобу «Фан» — ефективний дезінфектант з відмінними миючими властивостями, другий варіант позиціонування — відмінний миючий засіб, який на законних підставах можна також називати дезінфектантом.
Засіб «Фан» має перевагу перед іншими миючими засобами завдяки наявності повного комплекту офіційних документів, що підтверджують його дезінфікуючі властивості (Свідоцтво про державну реєстрацію дезінфекційного засобу, методичні вказівки щодо застосування, затверджені Головним державним санітарним лікарем України).
Фан — це оптимізований багатокомпонентний концентрат з помірним піноутворенням, який містить як діючу речовину дідецілдіметіламоній хлорид (не менше 5 %) і допоміжні синергічно діючі компоненти (в тому числі поверхнево-активні речовини і неорганічну кислоту).
Засіб має бактерицидну (в тому числі щодо S.aureus, P.aeruginosa, E.coli, Enterococcus hirae), туберкулоцидну, віруліцидну (зокрема, щодо збудників грипу, гепатитів B, С і СНІД) і фунгіцидну (щодо грибів роду Саndida, дерматофітів і пліснявих грибів, у тому числі в споровій формі) дією.
Дезінфікуюча дія забезпечується при низьких концентраціях робочих розчинів (в діапазоні від 0,3 % до 2,0 % за препаратом), причому в концентрації 2,0 % робочі розчини мають дуже коротку експозицію, всього 5 хвилин. Для концентрату офіційно експозиція становить всього 2 хвилини. Насправді експозиція є набагато меншою, але можливість її визначення ускладнюється можливостями методик дослідження. Таким чином, при концентрації розчину більше 5,0 % засіб працює практично миттєво.
У концентрації 5,0 % за препаратом розчини засобу ефективні проти спор цвілевих грибів A.niger.
Під час застосування засобу нагрівання розчинів або їх хімічна активація не потрібні. Однак при використанні для приготування робочих розчинів гарячої води або при нагріванні антимікробна та миюча активність робочих розчинів зростає. Засіб також добре проявляє себе при температурах нижче кімнатної, що, зокрема, дає можливість проводити санітарну обробку холодильних камер без їх відігрівання.
Засіб має очищувальні і знежирювальні властивості, не фіксує органічні забруднення, легко змивається, не залишаючи слідів і патьоків. Ефективний для видалення звичайних і стійких забруднень, пов’язаних з виробництвом, зберіганням, транспортуванням і реалізацією продуктів харчування, експлуатацією транспорту, виробничих і громадських будівель, діяльністю промислових підприємств, атмосферних та інших забруднень, у тому числі: нафтопродуктів, олив, сажі, кіптяви, шпалерного і скотчевого клею, слідів гумового взуття, жувальної гумки, борошна, сечового і молочного каменю, водяних вапняні відкладень, слідів крові, маркера і т. ін.
У режимах дезінфекції добре діє як мийний засіб, що дає можливість поєднувати в одній процедурі дезінфекцію та миття об’єктів, а також справляє ефективну дезодоруючу дію.
У рекомендованих режимах застосування засіб та його робочі розчини делікатні до матеріалів оброблюваних об’єктів з пофарбованої деревини, лінолеуму, мармуру, граніту, штучного каменю, кахлю, кераміки, нержавіючої сталі, алюмінію, латуні, хромованих, нікельованих і пофарбованих поверхонь, широкого спектра пластмас (включаючи акрилові), скла, штучної і натуральної шкіри, виробів з текстильним покриттям, не порушують структуру поверхонь з лакофарбовим покриттям, не справляють кородуючої дії на метали.
Засіб зберігає свої властивості після заморожування і розморожування, незаймистий, по- жежобезпечний, біологічно розкладається.
Під час роботи з препаратом і його розчинами не потрібні спеціальні заходи безпеки: персоналу, не потрібно застосовувати спеціальні коштовні засоби індивідуального захисту органів дихання, шкіри і очей.
Економічність засобу визначається його низькою ціною, низькими концентраціями робочих розчинів, низькою нормою витрати робочих розчинів (100 мл/м2), можливістю поєднання в одному етапі обробки дезінфекції, миття, очищення і дезодорування.
Засіб «Фан» дає можливість замінити, як мінімум, два засоби (миючий і дезінфікуючий), а з урахуванням різноманітності забруднень, що видаляються, і можливих об’єктів обробки фактично може замінити кілька вузькоспеціалізованих препаратів (наприклад, для сантехніки, для скла, для підлог та інших поверхонь приміщень, для металевих деталей, для очищення ковро- ліну, для видалення жувальної гумки і т. ін.). Це дозволяє помітно полегшити роботу персоналу і дає значне зниження витрат на купівлю вузькоспеціалізованих засобів. (Наприклад, «Фан» для миття скла рекомендується при концентрації розчину 0,25 %, при цьому вартість розчину більш як у 100 разів нижча, ніж вартість спеціалізованих засобів. Засіб відмінно миє акрилові ванни і при цьому також значно дешевше спеціалізованих засобів для цієї мети).
Засіб «Фан» застосовується:
- для професійної дезінфекції, миття, очищення, санації (у тому числі при щоденних і генеральних вологих прибираннях, профілактичній дезінфекції) поверхонь приміщень, твердих меблів, салонів транспортних засобів, інвентарю, тари, обладнання, посуду столового і лабораторного, виробів медичного призначення, предметів догляду за хворими, білизни, спецодягу, санітарно-технічного обладнання (в тому числі бальнеологічного, зокрема, акрилових гідрома- сажних та інших ванн), гумових килимків, взуття, прибирального інвентарю, сміттєпроводів, сміттєвих баків, накопичувальних баків біотуалетів тощо;
- для дезінфекції виробів медичного призначення (крім ендоскопів), суміщеної з їх пе- редстерилізаційним очищенням, у тому числі з використанням ультразвукового і циркуляційного мийного обладнання, а також для термічної дезінфекції;
- для суміщених процесів дезінфекції та миття об’єктів у лікувально-профілактичних, дитячих і навчальних закладах тощо.
Режими застосування засобу «Фан» детально розписані в офіційних методичних вказівках.
На наш погляд, засіб «Фан» — найкращий на ринку України засіб, однаково ефективний як миючий засіб і як дезінфектант.
Журнал головної медичної сестри № 2 / березень-квітень / 2014